Kocioł jedno czy dwu funkcyjny

Wybierając kocioł do domu bądź mieszkania stajemy przed dylematem jaki kocioł wybrać: jedno czy dwufunkcyjny. Który spełni lepiej nasze oczekiwania. Zobaczmy czym się charakteryzują oba typy kotłów.

Kocioł jednofunkcyjny

Jest to kocioł służący głównie do podgrzewania wody w instalacji CO. Jego moc jest określana na podstawie zapotrzebowania domu do celów grzewczych. Przy jego pomocy możemy uzyskać również ciepłą wodę użytkową, lecz do tego celu potrzebny jest dodatkowy zasobnik w którym podgrzewana i przechowywana jest woda pobierana później przez nas z kranów. Woda w zasobniku podgrzewana jest przez przepływającą przez wymiennik ciepła wodę ogrzaną w kotle gazowym.

Zasobnik na ciepłą wodę powinien być dobrany w zależności od zapotrzebowania na ciepłą wodę, czyli zależy m.in. od ilości mieszkańców.

Kocioł jednofunkcyjny lepiej sprawdza się w większych domach, gdzie mamy kilka łazienek, a ciepła woda może być pobierana jednocześnie w kilku miejscach.

W odróżnieniu od kotłów dwufunkcyjnych, kotły jednofunkcyjne nie potrzebują dodatkowego zapasu mocy która wykorzystywana jest do przepływowego podgrzewania wody, dzięki czemu są dobierane do ogólnego zapotrzebowania budynku na ciepło.

Ze względu na potrzebę stosowania dodatkowych zasobników na ciepłą wodę, które zajmują sporo miejsca, kotły jednofunkcyjne umieszczane są zazwyczaj w osobnych pomieszczeniach. Chociaż zasobniki są umieszczone w specjalnej otulinie izolacji termicznej, dobrze jest aby znajdowały się w pomieszczeniach które są ogrzewane, aby straty ciepła były jak najmniejsze.

Zalety kotła jednofunkcyjnego

 • ciągły dostęp do ciepłej wody, nawet gdy jednocześnie korzysta z niej więcej niż jedna osoba
 • nie ma konieczności zwiększania mocy kotła jak w kotłach dwufunkcyjnych, dzięki czemu kocioł może pracować z optymalną sprawnością
 • możliwość montażu pompy cyrkulacyjnej dla obiegu ciepłej wody użytkowej co powoduje dostęp co ciepłej wody bezpośrednio po odkręceniu kranu (szczególnie przydatne gdy punkty poboru wody są znacznie oddalone od kotła)
 • rozwiązanie preferowane dla większych domów z kilkoma łazienkami


Wady kotła jednofunkcyjnego

 • zajmuje więcej miejsca niż kocioł dwufunkcyjny
 • droższa instalacja w porównaniu z kotłem dwufunkcyjnym
 • konieczność utrzymywania ciepła wody zgromadzonej w zbiorniku, nawet jeżeli nie jest używana, co zwiększa koszty eksploatacyjne


Kocioł dwufunkcyjny

Kocioł tego typu służy zarówno do ogrzewania domu jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej. W trybie przygotowania ciepłej wody użytkowej kocioł pracuje jak przepływowy podgrzewacz wody. Ze względu na to, że woda jest podgrzewana na bieżąco, przy kotle tego typu nie jest potrzebny dodatkowy zasobnik na podgrzaną wodę. W momencie poboru ciepłej wody kocioł przełącza się z ogrzewania domu na ogrzewanie wody. Pozostaje w tym stanie tak długo jak długo pobierana jest woda. Dopiero po zakończeniu pobierania zostaje ponownie przełączony w tryb ogrzewania domu. Wydajność ciepłej wody użytkowej w kotłach dwufunkcyjnych zależy od ich mocy, dlatego przeważnie zachodzi potrzeba stosowania kotłów o znacznie większej mocy niż jest potrzebna do ogrzewania budynku. Z tego względu większość czasu piec pracuje znacznie poniżej swojej nominalnej mocy co wiąże się z obniżeniem jego sprawności (wyjątkiem jest tutaj stosowanie kotłów kondensacyjnych, które uzyskują większą sprawność przy mniejszym obciążeniu).

Należy również pamiętać o tym, że od momentu załączenia się podgrzewania ciepłej wody, kocioł potrzebuje dłuższą chwilę na podgrzanie wody, a doliczając do tego czas potrzebny na dotarcie ciepłej wody do kranu musimy zaczekać pół minuty do minuty aż z kranu zacznie lecieć ciepła woda. Kocioł dwufunkcyjny najlepiej montować więc jak najbliżej głównych punktów w poboru ciepłej wody. Kotły takie dobrze sprawdzają się w mieszkaniach lub małych domach z jedną łazienką. Tam najlepiej wówczas zamontować taki kocioł.

W domach z kilkoma łazienkami, gdy więcej niż jedna osoba korzysta z ciepłej wody, strumień ciepłej wody musi być rozdzielony co znacznie obniża temperaturę dostępnej wody.

Zalety kotła dwufunkcyjnego:

 • małe rozmiary kotła
 • prosta instalacja
 • nie potrzebuje dodatkowego zbiornika na CWU
 • tańczy koszt całej instalacji


Wady kotła dwufunkcyjnego

 • ze względu na przepływowe podgrzewanie wody, moc kotła musi być znacznie większa niż zapotrzebowanie domu na ciepło
 • w trybie ogrzewania domu kocioł pracuje znacznie poniżej swojej mocy nominalnej co obniża jego sprawność
 • jednoczesny pobór wody przez kilka osób powoduje zmniejszenie strumienia ciepłej wody i zmniejszenie jej temperatury, maksymalną wydajność możemy uzyskać jedynie wówczas gdy z ciepłej wody korzysta tylko jedna osoba
 • nawet minimalny pobór ciepłej wody powoduje uruchomienie kotła
 • wydłużony czas oczekiwania na ciepłą wodę
 • nie nadaje się do większych domów z kilkoma łazienkami.