Kominki

Większość dostępnych na rynku projektów domków jednorodzinnych posiada w salonie kominek. Oprócz walorów estetycznych i możliwości tworzenia miłego nastroju w jesienne i zimowe wieczory, kominek może służyć jako podstawowe źródło ogrzewania w naszym domu. Ogrzewanie domu kominkiem jest barzdzo ekonomiczne oraz ekologiczne. Drewno kominkowe jest znacznie tańsze w zakupie niż węgiel, olej lub gaz, a jego zakupu możemy dokonać w dowolnej porze roku, biorąc pod uwagę okresy w których zakup tego materiału jest tańszy niż w okresie grzewczym. Produkty spalania drewna są znacznie bardziej ekologiczne niż podczas spalania innch materiałów jak węgiel, olej czy gaz.

Chociaż ogrzewanie całego domu przy pomocy kominka jest utrudnione, przy niedużych domach i odpowiednich rozmieszczeniach pomieszczeń jest mozliwe.

Kominki pod względem sposobu dystrybucji ciepła możemy podzielić na dwie główne kategorie:

  • kominki z płaszczem wodnym
  • kominki z systemem dystrybucji gorącego powietrza

Kominki z płaszczem wodnym

W tym systemie, ciepło wytworzone w kominku ogrzewa wodę zgromadzoną w płaszczu wodnym otaczającym palenisko. Obieg wody natomiast jest podłączony do systemu grzejników w naszym domu. Ciepło z kominka jest zatem rozprowadzane po całym domu przy pomocy wody krążącej w systemie grzewczym.

Kominki DGP – system dystrybucji gorącego powietrza

Tutaj ciepłe powietrze podgrzane w kominku jest bezpośrednio rozprowadzane do poszczególnych pomieszczeń. System ten jest tańszy w zakupie niż kominki z płaszczem wodnym, ale trudniejszy do wykonania (chodzi o rozprowadzenie kanałów nawiewowych do wszystkich pomieszceń), w szczególności w większych domach.


Chociaż zastosowanie kominków jako sposobu ogrzewania domu posiada wiele zalet, ma też sporo wad. Wymaga od użytkowników stałej obsługi, co uniemozliwia ogrzewania doumu podczas nieobecności domowników. Nie chodzi tylko o dłóższą nieobecność. Wystarczy, że nie ma nas przez większość dnia gdy przebywamy w pracy, aby temperatura w pomieszczeniach spadła poniżej strefy komfortu.

Musimy również zapewnić miejsce w pobliżu kominka na składowanie drewna, oraz co jakiś czas uzupełniać zapas zgromadzony w pobliżu kominka. Należy również pamiętać, ogrzewanie domu koinkiem nie należy do najczystszych, w szczególności w porównaniu do ogrzewania gazowego, czy olejowego, nie wspominając już nawet o pompach ciepła.

Kolejną wadą jest fakt, że kominki DGP nie umożliwiają podgrzewania wody użytkowej, co zmusza nas do podgrzewania wody użytkowej w osobnym systemie, chociaż cena systemu kominkowego zbliżona jest do cen kotłów dwufunkcyjnych, w których ogrzewamy zarówno dom jak i użyskujemy ciepłą wodę użytkową.

Kominki bardzo dobrze sprawdzają się jako drugie, dodatkowe źródo ogrzewania domu. Dość często spotykamy systuacje w których ogrzewanie gazowe ustawione jest na temperaturę minimalną jaką chcemy mieć w domu. Nie pozwala to spaść temperaturze poniżej tej wartości, gdy nie ma nas w domu i niemożliwe jest utrzymanie ognia w kominku. Kominek natomiast rozpalany jest gdy wracamy po pracy i stanowi główne źródło ciepła jak i miłej atmosfery, wtedy gdy jesteśmy w domu.


Zalety stosowania kominków:

  • tania eksploatacja (ceny drewna są niższe niż innych paliw)
  • połączenie walorów esterycznych i użytkowych
  • uniezależnienie się od dostawców energi – drewno kupujemy kiedy chcemy i od kogo chcemy
  • bardziej ekologiczne od innych źródeł energi


Wady stosowania kominków:

  • niezbędna stała obsługa (nie można ogrzewać domu pod nieobecność domowników)
  • w kominkach DGP nie ma możliwości użyskania ciepłej wody użytkowej, co zmusza nas do stsosowania dodatkowych rozwiązań umożliwiających uzyskanie CWU
  • nie można regulować automatycznie uzyskiwanej ilości uzyskiwanego ciepła w zależności od warunków zewnętrznych
  • obsługa kominka nie należy do najczystszych

Kominki z płaszczem wodnym

Wiadomości
Tradycyjne wkłady kominkowe ogrzewają nasz dom poprzez podgrzewając powietrze, które następnie jest rozprowadzane do poszczególnych pomieszczeń. Alternatywą dla kominków tradycyjnych, są kominki z płaszczem wodnym. Ciepło uzyskane w takim kominku rozprowadzane jest przy pomocy istniejącej instalacji CO.
czytaj o kominkach z płaszczem wodnym