Piece i kotły gazowe

Jest to najczęściej wybierane przez inwestorów źródło ogrzewania dzisiejszych domów. Łatwość podłączenia instalacji, coraz większa dostępność infrastruktury gazowej oraz wygoda w trakcie obsługi kotła jest główną przyczyną wyboru tego sposobu ogrzewania. Dodatkowo ceny gazu ziemnego, chociaż nie są niskie, są jednak dość konkurencyjne w porównaniu do pozostałych metod grzewczych.

Nowoczesne gazowe kotły grzewcze bardzo efektywnie wykorzystują to paliwo. Coraz częściej stosowane sa kotły kondensacyjne, które podnoszą sprawność spalania gazu ziemnego nawet do 110-112%. Dzieje się tak z powodu dużej zawartości w gazie ziemnym wodoru (cztery atomy na każdy atom węgla), dzięki czemu spaliny zawierają dużo pary wodnej. Skroplenie tej pary wodnej pozwala na odzyskanie sporej ilości energii. Właśnie dzięki temu czynnikowi kotły takie potrafią osiągać sprawność powyżej 100%.

Bezobsługowość instalacji jest również jedną z ważniejszych cech przemawiających na korzyść ogrzewania gazem. Ustalenie temperatury grzania sprowadza się w znacznej mierze do ustaleniu odpowiedniej temperatury na panelu sterującym. Dostępność paliwa jest stała, nie ma więc konieczności pilnowania czy nie kończy się węgiel lub olej opałowy. Nie trzeba umawiać się na rozładunek lub dowóz paliwa.

Gaz ziemny nie zawiera siarki ani cząsteczek niepalnych, dzięki czemu jest paliwem bardziej ekologicznym od węgla czy oleju opałowego, a do atmosfery nie są emitowane tlenki siarki ani pyły. W procesie spalania powstaje jednak dwutlenek węgla, który ma niekorzystny wpływ na środowisko, powodując ocieplenie klimatu.

Ogrzewanie gazowe jest na tyle czyste, że z powodzeniem można instalować kotły gazowe w pomieszczeniach typowo użytkowych takich jak łazienka, czy kuchnia. Jest to więc dodatkowy atut - nie potrzebujemy dodatkowego pomieszczenia na kotłownię.

 

Zalety stosowania kotłów gazowych:

 • Krótki czas przyłączenia oraz wysoka dostępność infrastruktury.
 • Relatywnie niski koszy paliwa.
 • Dostępność przez cały rok.
 • Całkowita bezobsługowość instalacji.
 • Wysoka sprawność kotłów kondensacyjnych.

 

Wady stosowania kotłów gazowych: 

 • Wysoki koszt przyłączenia do infrastruktury.
 • Łatwopalne paliwo jest zagrożeniem dla zdrowia i życia użytkowników (zagrożenie wybuchem).
  Konserwacja i naprawa urządzeń przez specjalistyczne firmy.
  Dodatkowe koszty kominiarskie (konieczność zapewnienia właściwego sposobu wentylacji).
  Wysokie koszty renowacji urządzeń.
  Niekorzystny wpływ na środowisko – zwiększa poziom gazów cieplarnianych.

Kocioł jedno czy dwu funkcyjny

Wiadomości
Wybierając kocioł do domu bądź mieszkania stajemy przed dylematem jaki kocioł wybrać: jedno czy dwufunkcyjny. Który spełni lepiej nasze oczekiwania. Zobaczmy czym się charakteryzują oba typy kotłów.
czytaj o kotłach jedno i dwufunkcyjnych

Kocioł kondensacyjny

Wiadomości
Ogrzewając dom gazem lub olejem opalowym mamy do wyboru dwa rodzaje kotłów: kotły tradycyjne i kotły kondensacyjne. Czym różnią się te dwie technologie? Jak to jest możliwe żeby sprawność kotła była większa niż 100%? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.
czytaj o kotłach kondensacyjnych