Piece i kotły olejowe

Ogrzewanie domów olejem opałowym jest alternatywą dla pieców węglowych w miejscach gdzie nie ma dostępności infrastruktury gazowej. W porównaniu z kotłownią węglową jest to na pewno rozwiązanie warte zastanowienia. Jest w odróżnieniu od kotłowni węglowej czyste oraz bezobsługowe. Ale również tutaj właściciel musi dbać o zapas paliwa, którym jest olej opałowy. Najrozsądniej jest śledzić ceny tego paliwa i dokonywać zakupu w najdogodniejszym momencie. Stosowane zbiorniki przeważnie wystarczają na przechowywanie oleju w ilości wystarczającej na pełny sezon grzewczy, dlatego jego uzupełnienie może odbywać w dowolnym okresie.

Decydując się na kotłownię olejową należy spełnić kilka wymogów budowlanych z tym związanych. Zbiornik  przeznaczony na to paliwo musi znajdować się w dodatkowej murowanej, odpornej na przeciekanie wannie, która w razie jego uszkodzenia ni dopuści do rozlania się oleju po pomieszczeniu. Rozwiązanie to dotyczy sytuacji zastosowania zbiornika jedno-płaszczowego. Wymaga to wygospodarowania odpowiedniego miejsca. Dodatkowo jeżeli zbiornik jest większy niż 1m3 nie powinien znajdować się w tym samym pomieszczeniu co kocioł.

Paliwem wykorzystywanym w kotłach olejowych jest olej opałowy lekki, charakteryzujący się poniższymi cechami:

 • gęstość właściwa - w przedziale 0,83-0,86 kg/l,
 • wartość opałowa, która nie mniejsza niż 11 kWh/kg,
 • zawartość siarki - w dobrych produktach nie większa niż 0,2%.

W wyniku jego spalania powstają dwutlenek węgla, siarki i tlenki azotu, dlatego nie jest to ekologiczny sposób ogrzania domu.

Dzisiejsze kotły olejowe zapewniają komfort ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej podobny go kotłów gazowych. Niestety ze względów na znacznie rosnące ceny tego paliwa stają się coraz mniej konkurencyjne jeśli chodzi o koszt ich używania.

 

Zalety stosowania kotłów olejowych

 • łatwość przyłączenia do instalacji
 • komfort eksploatacji porównywalny z gazowym systemem grzewczym
 • możliwość zakupu paliwa w najbardziej dogodnym momencie
 • nie ma konieczności wiązania się z jednym dostawcą, za każdym razem można zakupić paliwo u najdogodniejszego dystrybutora

 

Wady stosowania kotłów olejowych

 • Drogi koszt eksploatacji ze względu na obecne ceny paliwa
 • Konieczna częsta konserwacja (czyszczenia i regulowania palników), a naprawy mogą być przeprowadzane przez specjalistyczną obsługę.
 • Niski standard ekologiczny.
 • Konieczność magazynowania paliwa.
 • Dodatkowe miejsce na zbiornik paliwa.

Kocioł jedno czy dwu funkcyjny

Wiadomości
Wybierając kocioł do domu bądź mieszkania stajemy przed dylematem jaki kocioł wybrać: jedno czy dwufunkcyjny. Który spełni lepiej nasze oczekiwania. Zobaczmy czym się charakteryzują oba typy kotłów.
czytaj o kotłach jedno i dwufunkcyjnych

Kocioł kondensacyjny

Wiadomości
Ogrzewając dom gazem lub olejem opalowym mamy do wyboru dwa rodzaje kotłów: kotły tradycyjne i kotły kondensacyjne. Czym różnią się te dwie technologie? Jak to jest możliwe żeby sprawność kotła była większa niż 100%? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.
czytaj o kotłach kondensacyjnych